هوش مصنوعی CHATGPT

هوش مصنوعی CHATGPT چیست؟

هوش مصنوعی CHATGPT (چت جی پی تی) را احتمالاً این روزها زیاد شنیده اید، Generative Pre-Trained Transformer یا به اختصار ChatGPT یک ربات متن محور بر پایه هوش مصنوعی هست که توسط شرکت آمریکایی openAI (اوپن اِی آی) توسعه داده شده است. جالب است بدانید ایلان ماسک که این روزها به عنوان ثرتمندترین مرد جهان و مالک شرکت‌هایی مثل تسلا و توئیتر شناخته می‌شود در از مؤسسان این شرکت بوده که البته سال 2018 از هیئت مدیره کناری گیری کرده و در حال حاضر فقط سرمایه گذاری روی این شرکت دارد.

در یک کلام . . . .

به طور خلاصه قبل از شروع توضیحات تخصصی تر باید به شما بگویم این ربات در واقع قرار است جایگزین موتورهای جستجو مثل گوگل یا سایر دستیارهای مجازی بشود و نسخه تکامل یافته این سرویس ها محسوب می‌شود.

این ربات توانایی تحلیل و درک داده ها را دارد و حتی اصطلاحات تخصصی خیلی از رشته ها را درک می‌کند و حتی اگر برای جستجو دچار تردید بشود از شما اطلاعات بیشتری درخواست می‌کند تا دقیق ترین نتیجه را به شما نمایش دهد.

در واقع این هوش مصنوعی حجم بسیار زیادی دیتا (داده) را که از قبل به آن آموزش داده شده را طبق یک سری الگوریتم‌های از پیش تعیین شده آنالیز می‌کند و با توانایی تحلیل و پردازشی که دارد به متن هایی که شما برای آن میفرستید به سرعت واکنش نشان می‌دهد.

یکی از نکات بسیار جالب هوش مصنوعی CHATGPT این است که از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند، البته در بعضی موارد هنگام استفاده از زبان فارسی دچار اشتباهات نگارشی می‌شود یا جملات مقداری نامفهوم هستند که نیاز به ویرایش دارد اما با توجه به اینکه این ربات در مرحله آزمایشی هست این مشکلات کاملاً طبیعی است و این سوال که این هوش مصنوعی در مرحله‌های بعدی تا چه حد پیشرفت می‌کند بسیار هیجان انگیز و بعضی اوقات حتی ترسناک است!

 

 

هوش مصنوعی CHATGPT

 

 

برای مثال به متن زیر توجه کنید:

“من یک سامانه هوشمند هستم که توسط شرکت OpenAI طراحی و توسعه داده شده‌ام. من قادر به پاسخ به سوالات و تعامل با کاربران هستم. من با استفاده از یادگیری ماشینی و شبکه‌های عصبی، توانایی پردازش و تفسیر زبان طبیعی را دارم.

تولید من بر اساس مدل GPT است که با داده‌های بسیار زیادی آموزش دیده شده‌است. من توانایی پاسخ به سوالات پیچیده را دارم و می‌توانم به کاربران کمک کنم تا به پاسخ درست و دقیقی برای سوالاتشان دست پیدا کنند.

برای تولید پاسخ‌های من، از روش‌های پردازش زبان طبیعی و الگوریتم‌های متنوعی استفاده می‌شود. همچنین من قادر به تولید پاسخ در زمینه‌های مختلف هستم، مثل پزشکی، روانشناسی، فلسفه، ریاضیات و غیره.

امیدوارم با این توضیحات، به شما توضیح داده باشم که چه کارهایی می‌توانم انجام دهم و چگونه می‌توانم به شما در حل مسائل کمک کنم. همچنین این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا با من و قابلیت‌هایم بهتر آشنا شوید و بدانید چگونه می‌توانید از من بهره ببرید.

در انتها، این را باید بگویم که با توجه به اینکه من یک سامانه هوشمند هستم، باید به این نکته توجه داشته باشید که هرگونه تصمیم گیری مربوط به زندگی و مسائل مرتبط با شما، باید به صورت مستقل توسط شما انجام شود.”

مطالبی که در 5 پاراگراف بالا مطالعه کردید توسط چت جی پی تی نوشته شده و بدون هیچ ویرایشی قرار داده شده است.

این نوشته‌ها در واقع پاسخ چت جی پی تی به این درخواست ما بود که از ربات خواستیم خودش را معرفی کند و توضیحاتی درباره خود ارائه کند.

مقاله نویسی، کدنویسی، حل مسائل پیچیده ریاضی و فیزیک کارهایی هست که قبل از هوش مصنوعی CHATGPT هیچ دستیار دیجیتالی موفق به انجام آن نشده بود به خصوص با این سرعت و دقت!

یکی از دیگر از نکات جالب این ربات این است که مشابه انسان‌ها دارای نوعی منطق هست و حتی لحن نوشتار شما را که به صورت رسمی یا محاوره‌ای باشد تشخیص میدهد و آن را اشتباه دریافت نمی‌کند، همچنین در صورتی که هرگونه اشتباه علمی یا نوشتاری انجام دهد و شما به اشتباه ربات اشاره کنید، خطای خود را می‌پذیرد و بابت آن از شما عذر خواهی می‌کند.

همچنین در صورتی که این هوش مصنوعی جایگزین موتورهای جستجو مثل گوگل بشود بزرگترین تفاوت آن با نسل قبلی این است که وقتی شما برای یک موضوع خاص یا یک سوال دنبال پاسخ و نتایج تحقیقات هستید، موتورهای جستجو مثل گوگل هزاران نتایج از سایت هایی که کلمات مشابه جستجوی شما را در مقالاتشان قرار داده‌اند، نشان میدهد اما درچت جی پی تی شما هنگامی که سوالی مطرح میکنید دقیقا یک جواب شخصی سازی شده و کاملا مرتبط با ابعاد پرسش شما مواجه می‌شوید.

 

 

هوش مصنوعی CHATGPT

 

 

بزرگترین مزیت هوش مصنوعی CHATGPT (چت جی پی تی) این هست که شما رو سردرگم با سایت‌های مختلف نمیکند و این باعث می‌شود شما از مطالب بیهوده و غیرمرتبط همچنین تبلیغات مزاحم یا بدافزارهایی که از طریق برخی سایت‌ها به سیستم شما منتقل می‌شود در امان باشید.

یکی دیگر از مزایای این ربات نتایج اختصاصی هست که به شما انتقال میدهد و این باعث میشود که شما به نتایج متفاوتی نسبت به سایر کاربرها دسترسی داشته باشید که این برای دانش آموزان و دانشجوها بسیار جذاب است.

به طور کلی تفاوت هوش مصنوعی CHATGPT و هوش مصنوعی نوین با نسل های قبلی این هست که بیشترین شباهت رو با ذهن انسان دارد و همانطور که گفته شد این قابلیت را دارد که حتی متناسب با لحن پیامی که شما می‌دهید جواب متناسب بدهد.

افراد زیادی معتقد هستند که پیشرفت این مدل ابزارها و به طور کلی هوش مصنوعی باعث می‌شود عده‌ی زیادی کار خود را از دست بدهند و یا بسیاری از مشاغل و بیزینس‌ها به طور کلی از بین بروند.

“دلیل این فرضیه‌ی آن‌ها و ابراز نگرانی این هست که عنوان میکنند این فعالیت‌هایی که هوش مصنوعی نوین توانایی انجام آن‌ها را دارد، هم اکنون و در گذشته توسط انسان‌ها به عنوان شغل انجام میشد.

با گذشت زمان، در آینده‌ای نه چندان دور و توسعه و تکامل هوش مصنوعی بسیاری از این کارها توسط هوش مصنوعی انجام خواهد شد و این باعث می‌شود تعدادی از مشاغل حذف و در نتیجه گردش‌های مالی در جوامع محدودتر شود.”

اما این ادعا کاملاً درست نیست و برای اثبات آن می‌توان به ورد ماشین آلات صنعتی و کشاوزی اشاره کرد که در ابتدا خیلی از افراد مدعی شدند این باعث بیکار شدن کارگران خواهد شد، در صورتی که اکنون مشاهده میکنید که باعث بهره بری از کارها بیشتر شود و در نتیجه صاحبان مشاغل حتی مجبور به استخدام افراد بیشتری شدند.

همچنین مشاغل جدیدی مثل خرید و فروش این ماشین آلات و تعمیرات و سرویس آن‌ها هم به وجود آمد که موجب اشتغال زایی بیشتر و کارآفرینی شد.

در نتیجه با ورود تکنولوژی های جدید مثل هوش مصنوعی CHATGPT کسب و کارها بیشتر دچار تغییرات اساسی و درواقع نوعی انقلاب خواهند شد که در صورتی که همه‌ی جوانب آن‌ها را بررسی کنید، متوجه می‌شوید مشاغل بیشتر جایگزین خواهند شد و در برابر کارهایی که کم رنگ خواهند مشاغل جدیدی به وجود می‌آیند و پرتقاضا خواهند شد.

 

در این ویدئو می‌توانید تجربه کارکردن و نحوه استفاده از CHATGPT مشاهده کنید.

 

 

 

 

برای خرید لپ تاپ یا مشاوره رایگان و تخصصی با دنیای ارتباط از طریق سایت و واتساپ در ارتباط باشید.

 

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.