افزایش عمر مفید باتری لپ‌ تاپ

یکی از مهم ترین دغدغه‌های کاربران لپ‌ تاپ، پائین آمدن زود هنگام سطح سلامت باتری است.


استفاده از شارژر با کیفیت برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ‌ تاپ مواردی هستند که اکثراً اطلاع دارند و به سادگی قابل کنترل هست.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که در هنگام استفاده های سنگین مثل بازی کردن یا رندر گرفتن باید دستگاه به آداپتور متصل باشد تا لپ‌ تاپ بتواند روی بهترین عملکرد (Best performance) قرار بگیرد و از نهایت توان سخت افزاری بهره ببرد.

همچنین به طور کلی پیشنهاد می‌شود جهت حفظ سلامت باتری تا حد امکان لپ‌ تاپ شما حتی برای استفاده‌های سبک در حالت متصل به شارژر مورد استفاده قرار بگیرد، این کار مشکلی برای دستگاه ایجاد نمی‌کند.


اکثر لپ‌ تاپ ها بعد از شارژ کامل در صورتی که همچنان دستگاه شما به شارژر متصل باشد به صورت خودکار از برق مستقیم آداپتور تغذیه می‌کند و باتری از چرخه تامین انرژی لپ‌ تاپ شما خارج می‌شود که این امر موجب افزایش طول عمر مفید باتری می‌شود.

اگر مکان استفاده‌ی شما از لپ‌ تاپ ثابت هست و از دستگاه به صورت متصل به شارژر استفاده می‌کنید پیشنهاد می‌شود هر چند وقت یکبار از باتری به صورتی که یک چرخه شارژ سپری شود استفاده کنید تا سلامت باتری دچار مشکل نشود. 

  • چرخه شارژ و تخلیه کامل: در این روش، باید باتری را به طور کامل شارژ کرده و سپس آن را به طور کامل تخلیه کنید. برای این کار، باید دستگاه را روشن نگه داشته و از آن استفاده کنید تا باتری به طور کامل تخلیه شود.

در هر صورت، برای انجام چرخه شارژ و تخلیه صحیح، باید دستورالعمل‌های تولید کننده دستگاه خود را مدنظر قرار بدهید و از روش مناسب مثل مواردی که ذکر شد برای دستگاه خود استفاده کنید. همچنین، باید به یاد داشته باشید که انجام چرخه شارژ و تخلیه بیش از حد ممکن است به باتری آسیب بزند، بنابراین باید این کار را به صورت معقول و با فواصل زمانی مناسب انجام دهید.


یکی از مواردی که نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت باتری دارد کنترل محدوده شارژ بین 20 تا 80 درصد است که یعنی بیشتر از 80 درصد شارژ نشود و وقتی به 20 درصد می‌رسد از باتری لپ‌ تاپ استفاده نشود.

مسلماً چک کردن دقیق این درصدها به خصوص زمانی که متمرکز روی کارکردن با لپ‌ تاپ هستید و یا دستگاه در حال شارژ شدن هست کار دشواری است.برنامه های کنترل شارژ: برخی از لپ‌ تاپ ها دارای برنامه های کنترل شارژ هستند که به کاربر این امکان را می‌دهد تا چرخه شارژ و تخلیه را به صورت خودکار انجام دهد. در این روش، باید تنظیمات مناسب را در برنامه های کنترل شارژ انجام داده و به آن ها اجازه داد که چرخه را به صورت خودکار انجام دهند.

 

 

در صورتی که چنین نرم افزاری به صورت پیش فرض روی لپتاپ شما نصب نیست نگران نباشید. با این دو نرم افزار برای سیستم عامل‌های مک و ویندوز قصد داریم این کار را برای شما امکان پذیر کنیم.

سیستم عامل ویندوز (نرم افزار Battery Limiter):

این نرم افزار (باتری لیمیتر) قابلیت شخصی سازی برای کنترل کردن شارژ دارد به صورتی که هنگام رسیدن به درصد شارژی که از قبل برای آن مشخص کردید به شما آلارم میدهد.

جالب اینجاست که حتی نوع آلارم و میزان صدا قابل شخصی سازی است و شما می‌توانید به صورت رایگان از همه‌ی این امکانات استفاده کنید.

سیستم عامل مک ( نرم افزار AIDente):

این اپلیکشین هم مثل باتری لیمیتر امکان محدود کردن درصد شارژ دارد، همچنین امکان تعیین درصد خاصی برای دِشارژ شدن دارد که به انتخاب شما دستگاه روی حالت ذخیره انرژی یا خاموش شدن کامل می‌رود. همچنین این نرم افزار در زمان شارژ شدن و رسیدن به درصد شارژ مدنظر شما به صورت اتوماتیک شارژ شدن را متوقف می‌کند، حتی اگر کابل شارژ به دستگاه شما متصل باشد.

برای خرید لپ تاپ یا مشاوره رایگان و تخصصی با دنیای ارتباط از طریق سایت و واتساپ در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.